Loading....

Jak zapoznawać ze sobą psy, aby się zaakceptowały ?

Jak zapoznać ze sobą psy

Jak zapoznawać ze sobą psy ? Temat wydaje się prosty, ale czy tak jest ? Pierwsze złe wrażenie może rzutować na dalsze relacje między psami. My ludzie też tak mamy, że liczy się pierwsze wrażenie. Wystarczy parę sekund, aby wyrobić sobie opinię o drugim człowieku, nawet nie zamieniając z nim słowa. Podobnie jest z psami ale kierują się one głównie zapachem drugiego psa, w drugiej kolejności liczy się dla nich wygląd. Tak to jest, że dla nas ludzi coś nie istnieje jak czegoś nie widzimy, a dla psów nie istnieje jak nie czują zapachu i nie może się z nim zapoznać.


Co robić aby psy od początku się polubiły ?

Przede wszystkim obmyśl plan spotkania. Pewnie większość za was kojarzy filmy, w których mężczyźnie podoba się kobieta, a ten zachodzi w głowę jak zaaranżować spotkanie, żeby się jej spodobać. Pamiętam taki film z Nicolasem Cagem, oczywiście rozkochał w sobie kobietę swoich marzeń. Więc no cóż, musicie być jak Nicolas Cage, zaplanujcie dokładnie miejsce spotkania.


Jakie miejsce będzie odpowiednie na spotkanie psów ?

Najlepiej duży park, z niewielką ilością drzew. Tak aby psy mogły się widzieć już z dużej odległości. Miejsce musi być dość spokojne, tak aby nie było dużo przechodniów i innych psów, czy jeżdżących samochodów. Alternatywnie można też spotkać się o godzinie, która jest mniej uczęszczana przez spacerujących ludzi z psami. Najlepiej jakby to było miejsce nie znane obu psom.


Jak zapoznać ze sobą psy ?

  • Wykorzystaj najpierw komunikację węchową. Wybierz teren, najlepiej nie mniejszy niż 10×15 m. Najpierw niech przejdzie nim jeden pies poruszając się po obwodzie trójkąta. Następnie odejdzie na odległość minimum 10 m, po czym wejdzie drugi i podąży tą samą trasą. Nastąpi wymiana zapachów. Twój pies już będzie wiedział na tej podstawie z kim ma do czynienia. Ponownie ćwiczenie wykonuje pies, który zostawiał zapachy jako pierwszy.
  • Samo spotkanie ma być przypadkowe i spontaniczne. Chodzimy przecież po parku, masa tu psów i ludzi.
  • Psy powinny widzieć się z daleka, oceniaj ich reakcję, jeżeli zauważysz oznaki agresji czy lęku przerwij spotkanie.
  • Wykonaj spacer równoległy, czyli psy idą równo obok siebie ale w dużych odległościach, na początek nawet 15-20 metrów, obserwuj psy.
  • Stopniowo zmniejszaj dystans.
  • Możesz wprowadzić spacer po kole. Raz jeden pies idzie przodem, raz drugi, poruszają się w formie okręgu w zmiennej kolejności. Po co ? Chodzi o wymianę zapachów. Pamiętaj dla psa najważniejszy jest zapach!
  • Nie zapominaj, wzmacniaj swojego psa pozytywnie podczas kontaktu z drugim psem ! Chwal go, możesz także głaskać podczas wymiany zapachów, nie przy bezpośrednim spotkaniu z drugim psem.
  • Jeżeli masz taką możliwość to pokaż psy sobie przez ogrodzenie. Pozwól im na powąchanie się, obserwuj czy nie ma oznak agresji.

Najczęstsze błędy przy łączeniu psów

  • Podczas spotkania nie wolno karmić psów. Zarówno swojego jak i tego z którym zapoznajemy naszego psa.
  • Nie należy głaskać psów podczas spotkania, gdy się wąchają.
  • Nie wolno napinać smyczy, należy psy trzymać krótko idealnie nada się na takie spotkanie smycz 2 metrowa, jednak ta smycz ma być trzymana luźno.
  • Zbyt długa smycz, daje ryzyko zaplątania się psów i w momencie jak będzie ograniczona ich swoboda ruchów, mogą zareagować agresją.
  • Lepiej przemieszczać się niż stać sztywno i trzymać psy na smyczy. Idziemy kawałek psy się wąchają, idziemy dalej.
  • Najgorszym błędem jest łącznie psów na podwórku, czy bezpośrednio w domu psa rezydenta. Taki sposób niesie największe ryzyko niepowodzenia.


Co jeżeli psy źle reagują na siebie ?

Przerwij natychmiast spotkanie, spróbuj innego dnia w innym miejscu. Najlepiej wezwij behawiorystę, który pomoże Ci zapoznać psy.

Niestety zdarza się, że nie wszystkie psy będą się ze sobą zgadzać. Czasami jest tak, że psy czują do siebie antypatię od początku i choćby pracowało przy ich zapoznaniu 10 behawiorystów, to nie uda się ich połączyć. Zresztą podobnie jest z nami ludźmi, często po pierwszym spotkaniu już wiemy, czy będzie z tego znajomość, czy nie. Tylko w odróżnieniu od psów my ludzie mamy wybór, z kim przestajemy. Natomiast psy łączy się często na siłę, nikt nie zakłada, że mogą po prostu się nie lubić.

Jeżeli psy się nie akceptują, lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie nowego domu dla jednego psa. Jeżeli będziesz na siłę próbował utrzymać to sztuczne “stado” to pamiętaj, że działasz na niekorzyść obu psów, nie mówiąc już o Twoim samopoczuciu. Psy które żyją w dużym konflikcie, przeżywają permanentny stres i to cały czas. Nawet jak rozdzielasz psy od siebie, to i tak czują nawzajem swój zapach, czy słyszą swoje dźwięki.


Jakiego psa wybrać, do psa rezydenta ?

Wszystko zależy jakiego masz psa:

  • Jeśli masz psa młodego lub w średnim wieku, który jest aktywny, dobrym pomysłem jest wprowadzenie szczeniaka lub psa o podobnym temperamencie.
  • Jeżeli masz psa, który jest już dziadkiem z małą aktywnością ruchową, szczeniak będzie złym pomysłem. Senior będzie się denerwował aktywnością szczeniaka. Lepszym rozwiązaniem będzie spokojny pies, w średnim wieku.
  • Jeśli twój pies jest lękliwy, nie wybieraj równie lękliwego psa. Psy uczą się od siebie, potrafią swoim zachowaniem wpływać na siebie. Lepiej dla takiego psa wybrać jego przeciwieństwo, czyli pewnego siebie i zrównoważonego psa.
  • Jeżeli Twój pies wykazuje agresję, nie wybieraj psa, który również przejawia takie zachowanie. Jeżeli psy o takich temperamentach uda się połączyć, będą się nawzajem nakręcać, a opanowanie dwóch psów agresywnych jest o wiele trudniejsze niż jednego. Finalnie takie połączenie może skutkować rozdzieleniem psów.
  • Najlepiej wybierz psa odmiennej płci, niż pies rezydent.
Jak zapoznawać ze sobą psy, aby się zaakceptowały ?

Zanim wprowadzisz drugiego psa do domu

Zastanów, się czy jesteś w stanie zaspokoić potrzeby obu psów. Brak ich zrealizowania może powodować konflikty między nimi.

Potrzeby możemy podzielić na takie podstawowe, czyli nieelastyczne to jest absolutna konieczność czyli

  • Odżywianie, przyjmowanie pokarmu, w tym także żucie. Psy ewoluowały jako myśliwi i padlinożercy. Czynności które zajmowały kiedyś sporo czasu w życiu codziennym psów w dzisiejszych czasach są praktycznie nie osiągalne, bo psy po prostu otrzymują miskę z jedzeniem. Jednak karma sucha i mokra pozwala na tworzenie różnego rodzaju aktywności. Idealna dla dozowania suchej karmy jest mata węchowa. Natomiast dla mokrej karmy nadaje się mata do wylizywania, zabawka kong, czy miska spowalniająca jedzenie.
  • Bezpieczeństwo i spanie to bardzo ważne potrzeby. Psy powinny spać nawet 16 godzin. Miejsce snu najlepiej na podwyższeniu, ciepłe. Posłanie powinno być w miejscu łatwym do zlokalizowania ale na tyle odosobnione aby mogło stanowić azyl psa. Takie miejsce do którego pies może się udać szukając ucieczki od stresującej sytuacji. Pies musi mieć możliwość odejścia od zagrożenia.
  • Dbałość o organizm w tym wylizywanie się, wydalanie. Toaleta razem z znakowaniem terenu. Tarzanie się, kopanie, drapanie to także bardzo ważne potrzeby psów.

Potrzeby elastyczne to

  • Ruch, każdy pies ma inne zapotrzebowanie na ruch. Husky będzie potrzebował nawet 2 godzin spaceru, a buldogowi angielskiemu wystarczy 20 minut. Właściciel biorąc drugiego psa musi się zastanowić czy jego styl życia, otoczenie domu i czas pozwolą na posiadanie kolejnego zwierzęcia.
  • Zabawa, jest to bardzo ważne zachowanie socjalne, psy rzadko bawią się same. Potrzebny jest im do tego drugi pies lub człowiek. Zabawa między człowiekiem, a psem jeżeli jest prawidłowa wpływa na wzajemne relacje i przekłada się na tworzenie udanej więzi.
  • Rozmnażanie się dla niewykastrowanych / wysterylizowanych psów.

Znasz już podstawowe potrzeby psów, wiesz jak je połączyć. Jesteś na pewno gotowy na drugiego psa ? Jeżeli choć jeden duszek na ramieniu podpowiada Ci, że to nie do końca dobry pomysł to posłuchaj go.

, , , , , , , ,
Back To Top