Loading....

Klatka dla psa, dobro czy zło ? Jak przyzwyczaić psa do klatki

jak przyzwyczaić psa do klatki

Zdarza się, że podczas pracy behawioralnej wykorzystuje klatkę jako element terapii. Przykładowo psy, które są nadmiernie przywiązane do właściciela uczy się, że muszą zostać spokojnie w klatce, podczas gdy właściciel gotuje obiad w kuchni. Często gdy proponuje klatkę, to ciężko mi przekonać kogoś do tego, że klatka jest dobra. Tak powtórzę, klatka jest dobra! Nam ludziom, którzy często mają problem z zamkniętymi ciasnymi pomieszczeniami kojarzy się inaczej, jakoś klaustrofobicznie. Jednak nie zapominajmy, że pies myśli inaczej niż MY ludzie.

Jeżeli jesteś właścicielem psa, to może ci się zdarzyło zobaczyć jak twój pies chodzi niespokojnie po mieszkaniu a potem chowie się pod biuro czy łóżko po usłyszeniu np. wystrzału fajerwerk. Jest to taka psia strategia radzenia sobie ze stresem. Przecież człowiek też czasami przybiera podobne strategie w sytuacjach zagrożenia. Sama czasami chowie się pod kołdrą jak jestem czymś mocno zestresowana i wtedy czuję się lepiej. Większość z was pamięta z filmów sceny jak dzieci chowają się w szafie bo boją się burzy, czy czegoś innego.

Jesteście już trochę bardziej przekonani do klatki kennelowej ?

Temple Grandin doktor zootechniki, wykładowca na amerykańskich uczelniach, a jednoczenie osoba chora na autyzm opracowała formę klatki, która dodatkowo się zaciska. Urządzenie to pomogło jej przetrwać najbardziej stresujące sytuację. Kiedy czuła się źle wchodziła do klatki zaciskała ją i w ten sposób powodowała rozluźnienie swojego organizmu. Temple robiła badania na innych osobach również okazało się, że im klatka pomaga się rozluźnić. Nie będę tutaj rozpisywać się na temat jej historii, służy ona jedynie pokazaniu, że klatka jest dobra. Jeżeli chcecie dowiedzieć się coś więcej odsyłam do książek “Zrozumieć Zwierzęta” czy “Zwierzęta czynią nas ludźmi” tej autorki.

Jaką klatkę wybrać dla psa ?

Na rynku jest masa różnych klatek do wyboru. Osobiście jestem fanem klatek materiałowych, jednak słabo nadają się jako klatka pierwszego wyboru. Dlaczego ? Bo po prostu jest mało wytrzymała i sprawdzi się dla psów, które już pokochały klatkę i są dobrze do niej przyzwyczajone. Polecam do nauki przyzwyczajania na początek klatki metalowe lub plastikowe dla mniejszych psów. Zaletom tych klatek jest nie tylko wytrzymałość ale także prawie bezszelestne zamykanie. Pies się nawet nie zorientuje jak jest czymś zajęty, że klatka jest zamykana, co przy klatce materiałowej jest prawie nie możliwe. Nie da się ukryć odgłosu zapinanego zamka.

Klatka dla psa, dobro czy zło ? Jak przyzwyczaić psa do klatki
Klatka metalowa


Klatka dla psa, dobro czy zło ? Jak przyzwyczaić psa do klatki
Klatka materiałowa

W jakim miejscu postawić klatkę dla psa ?

Jakie będzie idealne miejsce na postawienie nowego rekwizytu. Najlepiej róg pokoju, miejsce na tyle spokojne żeby pies mógł odpoczywać zrelaksowany a jednocześnie obserwować otoczenie. Unikaj ciągów komunikacyjnych. Klatkę możesz nakryć kocem, zasłonić górę i boki a przód zostawić otwarty. Pamiętaj, że klatka ma być azylem, miejscem w którym twój pies może spokojnie odpoczywać ale też nie mocno odizolowanym, pies przecież lubi w pobliżu mieć właściciela.


Trening przyzwyczajania psa do klatki kennelowej krok po kroku

Krok 1
Zakupioną klatkę wstaw do pokoju. Otwórz ją i niech leży jako nowy element wystroju pokoju. Stopniowo pies z nią będzie samodzielnie się zapoznawać, absolutnie nie zachęcaj go aby wszedł do środka, nie zwracaj na klatkę większej uwagi. Klatka w ten sposób może leżeć nawet dwa – trzy tygodnie.

Krok 2
Włóż do klatki ulubione legowisko psa, możesz też dołożyć twoją koszulkę w której chodziłeś raz lub dwa razy. Klatka na tym etapie ma być cały czas otwarta. Utwórz ścieżkę dookoła klatki, która kończy się wejściem do środka. Nagradzaj psa pochwałą za każdy zjedzony smakołyk blisko klatki. Ciesz się przesadnie i teatralnie jakby pies zrobił sztuczkę cyrkową w momencie jak zjada smaczki, zwłaszcza te w klatce. Ćwicz w ten sposób 2-3 dni.

Krok 3
Jeżeli twój pies chętnie zagląda do klatki, buduj coraz więcej pozytywnych skojarzeń. Przykładowo gdy pies wejdzie wszystkimi czterema łapami do klatki pochwal go i wysyp całą masę smakołyków z ręki. Będzie to jak wygrana na loterii, pies wszedł a tu tyle smaków. Możesz dodatkowo wykorzystać do budowania pozytywnych skojarzeń konga wypełnionego pasztetem, grube kości, penisy wołowe, czy poroże jelenia. Generalnie wszystko to co pies kocha i zajmie go to na chwilę. Na tym etapie, klatka nadal pozostaje otwarta. Jeżeli pies próbuje wyjść z klatki z kongiem czy innym ulubionym gryzakiem zabierz mu go i daj z powrotem do klatki. Jeżeli parę razy pies próbuje wyciągać ulubione przedmioty, po trzeciej lub czwartej próbie zabierz mu je i daj dopiero przy następnym ćwiczeniu. Pies musi zrozumieć, że dobre rzeczy dzieją się tylko w klatce.

Czas ćwiczenia 2 do 10 dni wszystko zależy od psa.

Krok 4
Zamykanie w klatce. Jeżeli pies już kocha przebywanie w klatce, zacznij ją zamykać w momencie gdy pies jest zajęty pochłanianiem swoich pyszności. Otwórz klatkę zanim pies zje lub ogryzie to co mu zostawiłeś. Przebywanie w klatce na tym etapie już powinno być fajne więc nie chwal entuzjastycznie psa, jak już w niej jest. Pochwały zostaw tak samo jak na początku na element wchodzenia do niej.

Krok 5
Wydłużanie czasu jaki pies pozostaje w klatce. Jeżeli pies jest spokojny pozostawiony w klatce po zjedzeniu smakołyków czy gryzaków wydłużaj czas w niej przebywania. Pamiętaj jednak aby miał Cię w zasięgu wzroku, jeżeli zostawisz go choć na chwilę samego możesz zniweczyć dotychczasowe sukcesy. Najlepiej niech Cię widzi. Natomiast Ty sam nie nawiązuj z psem kontaktu wzrokowego, nie mów do niego. W końcu to przecież normalna sytuacja z życia. Oglądasz telewizję, a Twój pies leży grzecznie w swoim azylu.

Jeżeli pies będzie próbował się wydostać z klatki, będzie piszczał, szczekał czy wył. Nie możesz go wypuścić. Wiem, że serce ci się kraja jednak w ten sposób nauczysz psa, że warto prezentować to zachowania, bo wtedy właściciel go wypuści. Przeczekaj i wychwyć choćby chwile aż pies się uspokoi i wtedy go wypuść. Takie zachowanie psa będzie oznaczało, że chcesz za szybko efektów, więc musisz wrócić do poprzednich kroków i je na nowo przepracować.

Krok 5
Wchodzenie na komendę do klatki, warto nauczyć psa tej umiejętności. Wybierz komendę którą będziesz stosował, może to być np. słowo “klatka”, “do siebie” nazewnictwo dowolne. Podłuż psu coś fajnego w klatce i gdy tam zmierza dodaj gest np. wskazujący palec i wybraną komendę. Wychwytuj każdą sytuację gdy Twój pies zmierza do klatki na ćwiczenie komendy i gestu.

Krok 6
Zostawanie samego. Gdy pies chętnie już wchodzi do klatki i dobrze znosi przymykanie podczas twojej obecności. Czas na naukę zostawanie go samego. Przygotuj konga, daj psu w klatce. Zamknij ją i wyjdź z domu na 5 minut, wróć ale nie wypuszczaj go od razu, poczekaj kilka minut. Stopniowo zwiększaj czas wychodzenia na 10, 15, 20 minut. Jeżeli Twój pies będzie źle znosił rozłąkę, znaczy, że chcesz za szybko efektów musisz wrócić do wcześniejszych kroków.


Zasady zamykania psa w klatce kennelowej

  • Nigdy, przenigdy nie wkładaj psa siłą do klatki, nie popychaj, nie zmuszaj go!
  • klatka dla psa ma być azylem, to jego miejsce bezpieczeństwa, jeżeli będziesz go zmuszał siłą nigdy takim się nie stanie.
  • Jeżeli pies ma problemy separacyjne, nigdy nie zmuszaj go siedzenia w klatce podczas twojej nieobecności. Owszem pies nie zniszczy wówczas rzeczy w mieszkaniu, jednak może próbować się wydostać i w ten sposób zrobić sobie krzywdę. Dodatkowo klatka w takiej sytuacji nie będzie jego azylem, a więzieniem !
Klatka dla psa, dobro czy zło ? Jak przyzwyczaić psa do klatki

Jak długo pies może być zamknięty w klatce ?

  • Szczeniak może być zostawiany w klatce na 30 minut do 2 godzin. Wszystko zależy od wieku oraz zdolności utrzymania potrzeb fizjologicznych, czyli od tego jak długo jest w stanie wytrzymać z siku i kupą.
  • Dorosły pies zalecane jest aby nie przebywał dłużej w klatce dłużej niż 3 godziny, maksymalnie 5 godzin. Dlatego klatka nie jest rozwiązaniem gdy pracujesz 8 godzin.

Podsumowując, klatka jest DOBRA jeżeli jest odpowiednio wprowadzona i właściwie stosowana. Sama często stosuje klatkę podczas wystaw psów, urlopu czy przewożenia samochodem.
Ludzie jednak z natury chcą wszystko szybko i łatwo, tacy jesteśmy. Właśnie od Ciebie zależy czy klatka będzie DOBRA czy ZŁA. Nie chciej za szybko psa do niej przyzwyczaić, warto poświęcić czas aby stworzyć psu bezpieczny azyl, w końcu każdy go potrzebuje i MY ludzie i PSY.

, , , , , , ,
Back To Top