Chłopiec i jego pies, czytając te słowa pewnie już w twoich myślach pojawia się obraz uśmiechniętego chłopca biegnącego przez łąkę, a towarzyszy mu najlepszy przyjaciel pies. Takie obrazki są mocno zakorzenione w naszym ludzkim myśleniu, a początki pewnie sięgają historii o Lassie. Oczywiście dziecko i pies mogą stać się wspaniałymi kompanami, w końcu dzieci i psy są do siebie podobne, uwielbiają się bawić i biegać w kółko jak szalone. Często pies jest najlepszym przyjacielem dziecka. Maluch, który stawia pierwsze kroki, przytrzymuje się za futro swojego pupila. Zdarza się tak, że dziecko potrafi być bardziej delikatne w stosunku do psa niż niektórzy dorośli, czule się do niego przytulając. Pamiętaj jednak, że jest to mieszanka wybuchowa.
Pies dziwnie zachowuje się w czasie ciąży
Twój pies zaczął się ostatnio dziwnie zachowywać, jest bardziej nerwowy, a może wręcz przeciwnie, chodzi za tobą krok w krok i kładzie się obok Ciebie? Dotychczas pies tak się nie zachowywał, a później okazało się że jesteś w ciąży. Nic dziwnego! Podczas ciąży kobieta po prostu zaczyna inaczej pachnieć, wydziela inne feromony. Pies w takiej sytuacji może być bardziej drażliwy, podekscytowany, pobudzony seksualnie, czy nadmiernie opiekuńczy.
Co robić przed przyjściem dziecka do domu ?
- Nowa rutyna, wszelkie zmiany w codziennych rytuałach muszą być wprowadzone dużo wcześniej, tak aby pies nie skojarzył ich z pojawieniem się noworodka.
- Ustal nowe zasady na parę miesięcy przed porodem. Zdecydujcie wspólnie co pies będzie mógł robić po pojawieniu się dziecka, a czego nie. Przykładowo jeżeli pies mógł do tej pory wchodzić na łóżko, a nie chcesz żeby po porodzie tam wchodził, już teraz wprowadź zakaz. Idealnie do tego nada się nauka odchodzenia psa na swoje miejsce. Jeżeli nie chcesz aby pies wchodził do sypialni w nocy po pojawianiu się dziecka, dużo wcześniej wprowadź zmianę.
- Nie pozwól psu na ciągłe przebywanie blisko Ciebie, na łóżku czy kanapie. Odsyłaj go do siebie.
- Jeżeli masz okazję i ktoś z Twojego otoczenia ma akurat małe dziecko, spróbuj poprosić o pomoc i spotkanie. Miej przy sobie w takiej sytuacji pasztet dla psa w tubce. Pies spokojnie liże pasztet, patrząc na dziecko. Budujesz w ten sposób pozytywne skojarzenia.
- Przygotuj parę tygodni wcześniej przed pojawieniem się dziecka pokój i akcesoria, tak aby pies miał czas na zapoznanie się z nowym otoczeniem i nie kojarzył zmian z pojawieniem się dziecka. Wierzcie psy lubią rutynę i nie przepadają za zmianami!
- Można jak już będzie gotowy pokój dziecka, zakupić lalkę przypominającą dziecko i prowadzić przy niej czynności jakie wykonujemy przy niemowlaku takie jak np. przewijanie. Dodatkowo można puszczać odgłosy jakie wydaje dziecko. Podczas ćwiczeń wzmacniaj psa. Chwal go, możesz głaskać, czy nawet trenować komendy posłuszeństwa. Używaj także smakołyków. Jednak nie na wszystkie psy ta metoda działa, niektóre są po prostu zbyt mądre. Pamiętajmy, że psy kierują się zapachem, a cóż plastikowa lalka nigdy nie będzie pachnieć jak dziecko.
- Zacznij przyzwyczajać psa do nagłego dotyku, takiego niespodziewanego. Przypadkowe trącanie go, czy chwytanie za sierść i ogon. Oczywiście nie czyń swojemu psu krzywdy, zachowuj się jak małe dziecko, czyli mało przewidywalnie. Takie zachowanie pozwoli psu obyć się z niespodziewanym dotykiem. Ćwiczenia rób bardzo powoli i nie zapominaj o pozytywnych emocjach.
Oswajanie psa z niemowlakiem
Jesteś szczęśliwą mamą, umęczoną po porodzie ale zadowoloną. Wracasz ze szpitala, wszystko Cię boli, marzysz tylko o położeniu się do swojego łóżka i chwili spokoju, a tu jeszcze trzeba przedstawić psa dziecku. Wiem, że najchętniej, pominęła byś ten etap, ale nie rób tego! Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i złe wprowadzenie dziecka może powodować u psa lęk lub agresję.
Jak najlepiej zapoznać psa z niemowlakiem ?
- Przed przyjazdem matki dobrze aby świeżo upieczony ojciec przynosił ze szpitala kocyk, czy kawałki materiału na których leżało dziecko. Dobrze budować w takiej sytuacji pozytywne skojarzenia, dać na materiał smakołyki które lubi pies. Nawet można je lekko zawinąć, aby pies musiał się trochę pomęczyć z ich wyciąganiem. Ta metoda działa na wiele psów, ale nie na wszystkie.
- Najlepiej aby pies przed przyjazdem niemowlaka został wyprowadzony na długi spacer, przez osobę która dobrze zna.
- Spotkanie najlepiej zaaranżować na dworze, jak pies będzie wracał ze spaceru takie przypadkowe spotkanie na parkingu.
- Najpierw niech matka przywita się z psem, ale bez zbędnej ekscytacji, bardzo spokojnie. Następnie należy pokazać psu dziecko, oczywiście nie zapominać aby w czasie zapoznawania pies miał coś fajnego do zajadania. Dobrze sprawdzi się pasztet w tubce.
- Jeżeli pies nie wykazuje oznak pobudzenia, agresji czy lęku. Wszyscy razem mają wejść do domu, wszystko ma się odbywać w spokojnej atmosferze.
- Wcześniej przygotowaną zabawkę kong, wypchaną pysznościami do lizania należy dać psu, podczas gdy rodzice zajmują się rozpakowaniem, czy karmieniem maleństwa. Jeżeli pies szybko wylizuje konga można go zamrozić.
- Jeżeli pies dobrze reaguje na dziecko, możesz pozwolić mu powąchać noworodka. Można na przykład położyć dziecko w łóżeczku i umożliwić psu obwąchanie maleństwa przez kraty łóżeczka.
Najczęściej popełniane błędy podczas porodu i wprowadzania noworodka do domu.
- Dawanie nadmiernej uwagi psu podczas ciąży, z poczucia winy, że wkrótce nadejdą zmiany i nie będzie jej już tyle dostawał po urodzeniu. Takie zachowanie spowoduje tylko powiększenie kontrastu po pojawianiu się dziecka w domu.
- Przytrzymywanie psa i zmuszanie go do wąchania dziecka. Pies sam musi zdecydować, czy chce poznać nowego członka stada.
- Nie przerywanie zapoznawania dziecka z psem, jeżeli przejawia on nadmierne pobudzenie.
- Poświęcanie uwagi psu, jak dziecko śpi. Pies szybko zorientuje się kogo winić za tą sytuację i nie będą to jego ukochani właściciele. Takie zachowanie może spowodować pojawienie się syndromu rywalizacji rodzeństwa między dzieckiem, a psem. Uwaga psu ma być poświęcana dokładnie, w tym samym czasie jak zajmujemy się dzieckiem.
Temat agresji pies – dziecko, jest jednym z najtrudniejszych tematów z jakim zdarza się nam pracować. Czemu pies zareagował agresją ? Czy mogliśmy zrobić coś inaczej, aby osiągnąć symbiozę ? Co zrobiliśmy źle ? Dlaczego pies ugryzł ? Obyście nie musieli sobie zadawać tych trudnych pytań.
Jeżeli już doszło do agresji, musicie przede wszystkim zastanowić się dlaczego pies źle zagregował. Czyli spojrzeć na tą całą sytuację jego oczami. Skorzystaj wówczas z pomocy behawiorysty, sam możesz sobie z tą sytuacją nie poradzić.
Kim dla psa jest niemowlak ?
Warto zadać to pytanie, jeżeli chcemy zrozumieć zachowanie psa. Dziecko dla psa na pewno nie jest człowiekiem, w takim naszym rozumieniu ludzkim. Bowiem dla psa kobieta, mężczyzna i dziecko to są odrębne gatunki, zupełnie różne od siebie. Małe dzieci dziwnie pachną, zachowują się w sposób nieprzewidywalny, a co najgorsze płaczą, a to może denerwować nie tylko ludzi ale także psa. Finalnie płaczące dziecko może powodować pobudzenie, lek czy w najgorszym przypadku agresje.
Joel Dehasse* podpowiada kim dla psa może być małe dziecko:
- “rzeczą”, która należy do ludzi (normalne dla psa),
- “intruzem” zaburzającym dotychczasowy rytm życia. Pies zazwyczaj reaguje lękowo, w takiej sytuacji,
- rywalem w walce o uwagę właściciela,
- winnym utraty przywilejów, którego w związku z czym należy usunąć. Takie zachowanie cechuje psy pewne siebie, zaborcze,
- szczenięciem, które można sobie przywłaszczyć, porwać. Takie zachowanie dotyczy głównie suk,
- małym zwierzęciem, na które można polować. Zachowanie takie przejawia pies z mocnym instynktem łowczym,
- nieznanym obiektem, którego należy unikać. Pies reaguje na dziecko lękowo.
Teraz pewnie zachodzicie w głowę na co się porywacie, zastanawiacie się czy dacie rady ? Poczytajcie o zaletach wychowywania dziecka razem z psem. Ich też nie brakuje.
Jakie są korzyści wychowywania dziecka z psem ?
- Posiadanie psa może zwiększyć fizyczną aktywność dziecka, skłaniając je do częstszej zabawy na dworze lub do spacerów.
- Kontakt dziecka ze zwierzęciem domowym podczas pierwszego roku życia zmniejsza o połowę ryzyko pojawiania się alergii na psa lub kota. Wg. badań “Clinical and Experimental Allergy” 2011.
- Relacja z psem rozwija u dzieci empatie i kompetencje społeczne. Uczy dzieci właściwego kontaktu, delikatnego dotyku, a nie ciągnięcia za ogon, czy futro.
- Angażowanie dzieci w codzienne obowiązki z psem, uczy ich sumienności.
Sama jako dziecko przeżywałam ogromną więź i miłość ze swoim psem, który zawsze pomagał gdy czułam się źle. Wystarczyło tylko przytulić ukochanego psiaka i już świat był lepszy. Każdy rodzić, który dzielił podobne uczucia ze swoim czworonogiem, wie że jest to coś wyjątkowego. Właśnie dlatego nie bój się wprowadzenia dziecka do psa. Trzymaj się wskazówek, pamiętaj o tym, że psy nie są małymi ludzikami w futrzastych kombinezonach tylko psami i będzie dobrze.
*książka “Agresja u Psów” – Joel Dehasse